
Přehled výstav
Naleznete zde proběhlé i aktuální výstavy.
Pedagogové a studenti programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze se již několik let zabývají tvorbou modelů staveb doby Karla IV., které se nedochovaly, změnily podobu, nebyly dostavěny nebo byly navrženy a nikdy nevznikly. Z vytvořených modelů a doprovodných informačních panelů, které ukazují například i současnou podobu lokalit a staveb, vznikla výstava „Česká vrcholná gotika v modelech“, kterou v posledních letech hostilo např. Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře, Regionální muzeum v Jílovém u Prahy a v Praze byla k vidění v Novoměstské radnici či Galerii Klementinum.
Záštitu nad výstavou převzal děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze prof. Ing. Jiří Máca, CSc.
Jak by vypadal kostel Panny Marie Sněžné v Praze, kdyby byl dostavěn? Nebo kolem jaké podoby Staroměstské i Novoměstské radnice chodili Pražené v roce 1420? Jak vypadala Kaple Božího těla na Dobytčím trhu, která byla zbořena na konci osmnáctého století? Či jak majestátně vyhlížel zbraslavský chrám Nanebevzetí Panny Marie, který patřil v gotickém období k největším v Čechách a byl zničen za husitských bouří? Nebo jak vypadal Hrádek na Zderaze stojící na Břežské skále v místě Resslovy ulice, na jejímž dolním konci dnes stojí Tančící dům?
V rámci volitelného předmětu Architektonické modely vniklo již přes 20 fyzických modelů staveb vrcholné gotiky v měřítku 1:100“ vysvětluje Ing. arch. Vojtěch Dvořák, Ph.D. z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT. „Všechny modely jsou vyrobeny z dřevité lepenky řezané na laserovém plotru a studenti spolu s pedagogy na nich strávili stovky hodin práce,“ doplňuje modelář Ing. Michal Chalupa z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT.
Modely a výstava napomáhají vnímat naše kulturní dědictví a tím, že jsou vyrobené studenty jsou zároveň příslibem zájmu o tuto tématiku u mladé generace. Umět převádět představy z 2D do 3D je pro architekty naprosto nezbytné. Zde navíc studenti vidí, jaké nádherné a velkolepé stavby dokázali naši předci postavit. Například cisterciácký klášter a chrám Nanebevzetí Panny Marie na Zbraslavi měl být podle slibu Václava II. pohřebištěm starobylého královského rodu Přemyslovců. Základní kámen chrámu byl položen den po Václavově korunovaci českým králem 3. června 1297. V gotickém období patřil tento klášter svými monumentálními rozměry k největším v Čechách. Jeho celková délka byla více než 100 metrů. Oproti tomu dodnes dochovaný kostel sedlecký měří „pouze“ 95 metrů a šířka čtyřlodí pak byla 30 metrů. Za husitských bouří byl však chrám zničen a dochovalo se pouze několik fragmentů.
Náročnou cestu ke vzniku podoby objektu vysvětluje Ing. arch. Vojtěch Dvořák, Ph.D.:
Model představuje pouze pravděpodobnou podobu kláštera a chrámu. Při jeho tvorbě jsem vycházel z plánu nalezeného v roce 1850 při opravě věže kostela v Horních Mokropsech. Důvěryhodnost nákresu, který byl pouze kopií starší kresby, potvrdil archeologický výzkum v osmdesátých letech 20. století.
Stejně jako ostatní modely je i zbraslavský klášter vyroben v měřítku 1:100, model má rozměry cca 105×140 centimetrů a patří tak k největším modelům. Na jeho vytvoření pracovala skupina tří studentek asi dva týdny.
Nejnáročnější fázi příprav jak modelů, tak výstavy samotné představovaly podklady pro výrobu modelů.
Jejich shánění často vypadalo jako detektivní pátrání. U řady staveb jsou podklady jen v náznaku, takže jsem se inspiroval třeba obdobnými stavbami ze stejného období či stavěné stejnou stavební hutí. Vždy jsem se ale snažil, aby model mohl co nejvíce odpovídat realitě,“
vysvětluje autor podob staveb Ing. arch. Vojtěch Dvořák, Ph.D. Většinu modelů přitom konzultoval s odborníky, převážně z NPÚ Praha, Akademie věd ČR či Muzea HMP, a informace dále doplňoval dalšími dostupnými prameny z archivů a knihoven.
Tiráž výstavy
Výstava představuje fyzické modely vybraných unikátních historických staveb. Modely jsou prací studentů a pedagogů programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze v rámci volitelného předmětu Architektonické modely.
Záštitu nad výstavou převzal:
prof. Ing. Jiří Máca, CSc., děkan Fakulty stavební ČVUT v Praze
Autoři výstavy:
Ing. arch. Vojtěch Dvořák, Ph.D., Ing. Michal Chalupa a Ing. Přemysl Kraus (Katedra architektury, Fakulta stavební ČVUT v Praze)
Autoři modelů – studenti programu Architektura a stavitelství Fakulty stavební ČVUT v Praze:
Šárka Müllerová, Petr Müller, Tomáš Dlask, Eliška Uhlířová, Alice Šindelářová, Lucie Chrastilová, Zuzana Marytová, Jiří Trnka, Klára Kukačová, David Kindl, Martina Špačková, Antonín Štička, Veronika Jarkovská, Petra Kojetínová, Eva Cahynová, Daniel Chvalina, Kateřina Benešová, Gabriela Černá, Jakub Trčka, Thi Thao Vo, Jan Pejskar, Anna Hvězdová, Jiří Wolfschläger
Příprava podkladů a zpracování podob staveb pro tvorbu digitálních i fyzických modelů:
Vojtěch Dvořák
Grafika:
Vojtěch Dvořák
Digitální modely:
Vojtěch Dvořák
Ukázky profesionálních fyzických modelů:
Přemysl Kraus, Michal Chalupa, Jakub Křeček, Vojtěch Dvořák
Fotografie:
Ilona Sochorová, Přemysl Kraus, Vojtěch Dvořák
Poděkování autorů:
Jaroslav Podliska, Jan Havrda, Ondřej Šefců (NPÚ Praha);
Klára Benešovská (Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i.);
Pavla Státníková, Petr Starec (Muzeum hlavního města Prahy);
Jana Maříková-Kubková, Petr Chotěbor, Ladislav Varadzin, Ivana Boháčová (Archeologický ústav Akademie věd ČR, v. v. i.);
Michael Rykl, Karel Kibic† (FA ČVUT)