Autoři modelu: Vojtěch Dvořák, Šárka a Petr Müllerovi
Rozměry modelu: cca 70cm x 180cm, výška 42cm
Poloha: Praha 1 – Staré Město, Klementinum
Status: Národní kulturní památka
Historie
Poblíž staroměstského konce Juditina mostu stál kostelík sv. Klimenta. Právě k němu přicházejí dominikáni, známí též jako bratři kazatelé, kteří se po příchodu do Prahy nejdříve usadili u kostela sv. Klimenta na Poříčí (1225/1226). Krátce poté se přesouvají do centra Starého Města. Před polovinou 13. století již klášter či alespoň jeho podstatná část stála. Z pražského dominikánského kláštera se postupem času stalo významné centrum duchovního a intelektuálního života. V konventu se nalézala i řádová škola (studium generale). Mnozí dominikánští mistři vyučovali současně jak na ní, tak i na Karlově univerzitě. Dne 8. srpna 1420 byl konvent přepaden a pobořen husity a klášter v původní velikosti již nikdy obnoven nebyl. Po příchodu jezuitů v roce 1555 – došlo postupně v rámci výstavby jezuitské koleje, Klementina, k odstranění všech starších konstrukcí. Jen ve sklepě pod sakristií kostela Nejsvětějšího Salvátora se dochovaly dodnes viditelné nevelké úseky středověkých zdiv (Havrda et al., 2015; Havrda et al., 2017).
Popis
Především archeologické výzkumy provedené po roce 2012 ukázaly na výstavnost zaniklého dominikánského kláštera. Archeologické odkryvy dovolily poznat základní uspořádání středověké klauzury. Mohl být vymezen rajský dvůr s ambitem. Na severní straně stávalo křídlo kvadratury s jídelnou (refektářem). Západně či východně od jídelny je nutno hledat kuchyni. Pouze částečně bylo prozkoumáno východní křídlo klauzury s kapitulní síní rozšířenou o polygonálně ukončenou kapli sv. Bartoloměje. Nad kapitulní síní se patrně nalézala společná ložnice bratří (dormitář). Východně od kvadratury měli bratři kazatelé klášterní zahradu a sad a další zděné objekty (dům hostí, škola?), na západě se nalézal hřbitov. Díky archeologickým výzkumům provedeným v Klementinu je možné konstatovat, že ač byly starší stavby jezuity zbourány, přesto lze přímo pod dlažbami jednotlivých nádvoří a pod podlahami sklepů nalézt dobře dochované pozůstatky nejen měšťanských domů, ale i takových staveb, jako byl výstavný středověký klášter (Havrda et al., 2017).
Hmotová rekonstrukce dominikánského kláštera sv. Klimenta na Starém Městě pražském a vývoj konventu pomocí 3D vizualizace jsem vytvořil na základě ikonografie, historických plánů a výsledků terénních výzkumů J. Havrdy a M. Kováře.
První hmotová rekonstrukce představuje stav areálu před příchodem dominikánů v období 2. poloviny 12. století – počátek 13. století, kdy se zde nachází osídlení ve formě polozemnic. Druhá etapa rekonstrukce znázorňuje raně gotický konvent z poloviny 13. století. Třetí etapa rekonstrukce ukazuje vrcholně gotický konvent z období 14. století. Je zde znázorněna hypoteticky loď konventního kostela, rekonstruována s dvojicí věží v západním průčelí. Poslední známá etapa zachycuje pozdně gotický konvent s okolní zástavbou na začátku 15. století, před vypuknutím husitských válek (Havrda et al., 2017).